Online edition of India's National Newspaper
Wednesday, Sep 26, 2007
ePaper
Google



Sport
News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs | Obituary |

Sport - Athletics Printer Friendly Page   Send this Article to a Friend

Ankita breaks National discus record

Principal Correspondent

CHANDIGARH: Discus thrower Ankita Julka set a National record in Girls under-18 category on the opening day of the 19th North Zone junior athletics championship at the Panjab University ground here on Tuesday.

Delhi’s Ankita, who trains at the DDA Academy, achieved 43.30 metres to better the previous mark held by Rinku Sangwan (42.66) in New Delhi last year. Haryana’s Rinku finished with the silver medal ahead of teammate Promita. Uttar Pradesh maintained its supremacy winning maximum podium finishes, the best being in the 5000m run.

The brother-sister combination won the gold medals in the boys’ and girls’ under-20 sections. Deep Chand Pal won the boy’s gold in 15 minutes 26.37 seconds, while Sunita Pal clinched the girl’s title in 18:53.89s. In the 100m sprint, Uttar Pradesh’s Vipin took the boys’ under-20 gold at 11.02 seconds, miles ahead of Punjab’s Amandeep Singh (11.19). In the girls’ section, Deepti Rani led a 1-2 finish for Punjab. Deepti clocked 12.65 seconds while Rupenjeet Kaur came second at 13.20.

The results: Boys: U-20: 100m: 1. Vipin (U.P.) 11.02s, 2. Amandeep Singh (Pun) 11.19, 3. Baldev (Chd) 11.22. 800m: 1. Baljit Singh (Har) 2:00.90s, 2. Vishal Kumar Yadav (U.P.) 2:01.00, 3. Rajesh (Har) 2:01.24. 5000m: 1. Deep Chand Pal (U.P.) 15:26.37, 2. Karan Singh (Har) 15:31.64, 3. Dharmender Kumar Rai (U.P.) 15:46.24. High jump: 1. Vipin (Har) 2.00m, 2. Vimelinder Kumar Maurya (U.P.) 1.85, 3. Rajesh Kaliraman (Har) 1.80. Pole vault: 1. Avdesh Kumar Yadav (U.P.) 4.20m, 2. Devender (Del) 4.20, 3. Mohan Singh (Har) 3.80. Shot put: 1. Shiv Kumar (Del) 18.16m, 2. Ashwani Solanki (Del) 17.44, 3. Amrik Singh (Pun) 17.06. Discus: 1. Dinesh (Har) 51.59m, 2. Shiv Kumar (Del) 49.16, 3. Karan Singh (Har) 46.86. 4 x 400m relay: 1. Haryana 3:24.73s, 2. Punjab 3:25.20, 3. Jammu and Kashmir 3:54.89.

U-18: 100m: 1. Yashodan (U.P.) 11.12s, 2. Chander Bhan Maurya (U.P.) 11.22, 3. Pradeep Malik (Har) 11.35. 800m: 1. Pankaj Dimri (Utr) 1:57.07s, 2. Vikas Kumar (U.P.) 1:59.01, 3. Sahil (Del) 1:59.37. High jump: 1. Pardeep Kumar (Har) 2.00m, 2. Sewak Singh (Pun) 1.83, 3. Kurunakar Maurya (U.P.) 1.83. Pole vault: 1. Umesh Kumar Yadav (U.P.) 3.80m, 2. Naresh Gautam (Pun) 2.90. Javelin: 1. Virender Singh (Har) 62.65m, 2. Rinku Singh (U.P.) 60.45, 3. Krishan Kumar Patel (U.P.) 59.70. 4 x 400m relay: 1. Uttarakhand 3:26.61s, 2. Delhi 3:28.70, 3. J and K 3:54.89.

U-16: 100m: 1. Manish (Har) 11.24s, 2. Ashwani Kumar (Del) 11.41, 2. Chakraveer Singh (Utr) 11.54. 800m: 1. Bhupesh Bora (Utr) 2:03.03s, 2. Anurag Rai (U.P.) 2:03.41, 3. Pradeep Kumar Yadav (U.P.) 2:03.92. High jump: 1. Laique Ahmed (U.P.) 1.81m, 2. Jagdeep Singh (Pun) 1.75, 3. Arvind (Har) 1.70. Shot put: 1. Karan Singh (Har) 14.70m, Amar Verma (Har) 13.83, 3. Sushil Kumar Tripathi ((U.P.) 13.73. Javelin: 1. Dharmendra Kumar Patel (U.P.) 59.85m, 2. Dayanand Vishwkarma (U.P.) 55.00, 3. Arvind (Har) 48.78.

Girls: U-20: 100m: 1. Deepti Rani (Pun) 12.65s, 2. Rupenjeet Kaur (Pun) 13.20, 3. Jyoti (HP) 13.21. 800m: 1. Manpreet Kaur (Pun) 2:20.41s, 2. Poonam (HP) 2:24.04, 3. Nivedita Singha (HP) 2:33.47. 5000m: 1. Sunita Pal (U.P.) 18:53.89s, 2. Munesh (Har) 19:31.13, 3. Saroj Joshi (Utr) 19:45.21. Long jump: 1. Pragya Singh (U.P.) 4.86m, 2. Arita (Har) 4.61, 3. Neelam Singh (U.P.) 4.59. Javelin: 1. Aarti Maurya (U.P.) 34.35m, 2. Pooja (Del) 33.68, 3. Neelam Sangwan (Har) 31.08.

U-18: 100m: 1. Monika (Har) 13.07s, 2. Tanya Joshi (Del) 13.13, 3. Amandeep Kaur (Pun) 13.48. 800m: 1. Ruma (HP) 2:25.53s, 2. Ramandeep Kaur (Pun) 2:28.90, 3. Arti (HP) 2:31.56. Long jump: 1. Pooja (Har) 5.09m, 2. Amardeep Kaur (Pun) 4.94, 3. Harjinder Kaur (Pun) 4.93. Discus: 1. Ankita Julka (Del) 43.30m NR (old 42.66), 2. Rinku Sangwan (Har) 41.99, 3. Promita (Har) 40.90. Javelin: 1. Anju Rathee (Har) 34.66m, 2. Anju Bala (Har) 34.42, 3. Anju Bind (U.P.) 33.40.

U-16: 100m: 1. Kaushalya (Har) 12.94s, 2. Ekamjot Kaur (Pun) 13.26, 3. Supreet Kaur (Pun) 13.28. 800m: 1. Anita Kumar (Utr) 2:37.95s, 2. Amandeep Kaur (Chd) 2:38.53, 3. Govindi (Utr) 2:43.38. Long jump: 1. Kulwinder Kaur (Pun) 5.09m, 2. Bhoomika (Pun) 5.08, 3. Aarti Kushwaha (U.P.) 4.57. Discus: 1. Suman Devi (Pun) 28.62m, 2. Sandeep (Har) 28.16, 3. Komal Patel (U.P.) 24.90. Javelin: 1. Komal Patel (U.P.) 31.08m, 2. Komaldeep (Har) 29.41, 3. Amandeep Kaur (Pun).

Printer friendly page  
Send this article to Friends by E-Mail



Sport

News: ePaper | Front Page | National | Tamil Nadu | Andhra Pradesh | Karnataka | Kerala | New Delhi | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous | Engagements |
Advts:
Retail Plus | Classifieds | Jobs | Obituary | Updates: Breaking News |

ICICI Bank Sportstar Subscribe


News Update



The Hindu Group: Home | About Us | Copyright | Archives | Contacts | Subscription
Group Sites: The Hindu | The Hindu ePaper | Business Line | Business Line ePaper | Sportstar | Frontline | Publications | eBooks | Images | Home |

Copyright 2007, The Hindu. Republication or redissemination of the contents of this screen are expressly prohibited without the written consent of The Hindu