Online edition of India's National Newspaper
Friday, Jan 10, 2003

About Us
Contact Us
Sport
News: Front Page | National | Southern States | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous |
Advts:
Classifieds | Employment | Obituary |

Sport - Athletics Printer Friendly Page   Send this Article to a Friend

Budhuram, Pushpender Aplesh set new marks


Budhuram Singh of Orissa jumps for gold in the long jump event for boys' under-16 in the 18th junior National athletic championship at Shimoga on Thursday.

SHIMOGA Jan. 9. One-lap races seemed the domain of the runners from Andhra Pradesh, at least in the boys' section. And led by Asian junior bronze medallist P. Shankar, Andhra Pradesh made a big leap in the medals table of the 18th junior National athletics championship, into its third day at the Nehru stadium, here.

Andhra Pradesh followed early leaders Kerala with six gold, while Kerala continued its gold haul with aplomb, which came in a spurt towards the evening. Kerala lead the table with 14 gold, 7 silver and 11 bronze at the end of the third day.

The day however did have its moments of highs and lows too. Budhuram Singh of Orissa led the teen brigade into the record books with a leap of 6.99 metres in the boys' under-16 long jump event to go .03 metres more than K.J Clinton's (Kerala) mark of 6.96 m set at Bangalore in 2001.

UP's Pushpender Singh then hop-skipped and jumped to a distance of 14.89 metres to better Amarjeet Singh's two-year-old mark of 14.80 metres set in Salem, in the boys under-18 triple jump. Naveen of Kerala fell marginally short of the mark.

Aplesh of Haryana put all her shoulder power in the girls' under-18 section shot put for a throw of 11.50 metres, which improved upon Pooja Marita Jose (TN) earlier mark of 11.34 metres.

On a day when the events were inexplicably delayed, by almost two hours, Delhi's Sourav Vij was stripped off his shot put gold in the boys' under-16 section on overage issue.

Sourav was barred from taking part in the championship, by the Age verification committee headed by P.K. Srivastava (AAFI) on the pening day itself.

Sourav however competed and despite a big effort of 16.26 metres found his plea going in vain. Monish Kumar of UP's silver winning throw of 14.21 metres was thus upgraded to gold.

West Bengal's Pinki Pramanik too paid the penalty for changing lanes in the girls under-18 400 metres.

The gifted girl made the event a one-horse race but at the home stretch switched from her lane six to the inside lane (lane five), leading to her disqualification.

An upset of sorts was registered in the girls' under-20 one-lap event. Bindu Rani of Karnataka, highly fancied to win the event running in lane three, found to her chagrin the talented Chitra K Soman (Jharkand, in the first lane) overtaking her at the 100 metres mark and winning comfortably. "I became stiff,'' said Bindu on settling for the silver ahead of teammate Jyothi H.M.

Manjunath Godi and Kavya Muthanna provided the golden finish for the host state, winning the boys' under-20 110 metres hurdles and the girls under-16 high jump old, respectively.

The results: Boys: Under-20: 400m: 1. P. Shankar (AP) 48.04s, 2. Sivadevan K.B (Ker) 48.92s, 3. Sreejith P.S (Ker) 49.53s; 110m hurdles: 1. Manjunath B Godi (Kar) 15.16s, 2. Sandeep Parmar (Mah) 15.21s, 3. Muthuswamy (TN) 15.35s; 1500m: 1. Ghamand Ram (Raj) 4:02.09s, 2. Pritam Buid (Uttaranchal) 4:02.84s, 3. Sunny Sharma (AP) 4:03.30s; 4x100m relay: 1. Kerala 42.57s, 2. Karnataka 42.68s, 3. TN 42.69s.

Under-18: 400m: 1. Appa Rao K (AP) 49.05s, 2. Bangaraiah (AP) 49.28s, 3. K.L. Layesh (Ker) 49.97s; 110 m hurdles: 1. S. Krishna Raju (AP) 14.99s, 2. G. Senthil Vaiuravan (TN) 15.23s, 3. Guruprasad Bhat (Kar) 15.34s; Triple jump: 1. Pushpender Singh (UP) 14.89m (NMR); 2. Naveen (Ker) 14.71m, 3. Ranjith M (Ker) 14.52m; Hammer throw: 1. Satishwaran (TN) 56.53m, 2. Minto Ahlawat (UP) 55.10m, 3. Jainath (MP) 53.03m; Discus throw: 1. Gurusharan Singh (Pun) 51.88m, 2. Harvindar Singh (Pun) 51.70m, 3. Harpreet Singh (Del) 51.31m; 4x100m relay: Kerala 42.70s, 2. Karnataka 42.99s, 3. TN 43.76s.

Under-16: 400m: 1. Vinu N.P (Ker) 50.58s, 2. Amit Sharma (Har) 51.03s, 3. P.K. Allappa (Kar) 51.17s; 100m hurdles: 1. T. Harikrishna (AP) 13.66s, 2. Freji Jose (Ker) 14.04s, 3. Bineesh V.B (Ker) 14.32s; Long jump: 1. Budhuram Singh (Ori) 6.99m (NMR), 2. P. Vinod Raj (TN) 6.38m, 3. Vijeesh V (Ker) 6.36m; Shot put: 1. Monish Kumar (UP) 14.21m, 2. Vilas Chawan (Mah) 13.02m, 3. Pradeep Kumar (Har) 12.89m; Hammer throw: 1. Naheed Khan (UP) 57.71m, 2. Diwakar Singh (UP) 46.93m, 3. Gurpreet Singh (Uttaranchal) 44.76m.

Girls: Under-20: 400m: 1. Chitra K. Soman (Jhar) 56.38s, 2. Bindu Rani (Kar) 57.08s, 3. Jyothi H.M (Kar) 58.48s; 100m hurdles: 1. Tucy Deshmukh (WB) 14.98s, 2. Semi Sebastian (Ker) 15.00s, 3. Urmila Hegde (Kar) 15.80s; 10 km walk: 1. Jyothi (Pun) 55:47.4s, 2. Baljinder Kaur (Pun) 57:16.7s, 3. L. Tombi Devi (Mani) 57:53.4s; Long jump: 1. Tincy Philip (Ker) 5.50m, 2. Tucy Deshmukh (WB) 5.36m, 3. Archana Devi Mohan (TN) 5.33m; Discus throw: 1. Nisha (Del) 37.25m, 2. Sandra D'Souza (Kar) 34.12m, 3. B.S. Shilpa (Kar) 33.09m; 4x100m relay: 1.Kerala 48.63 s, 2. Karnataka 49.31s, 3. Maharashtra 50.39s.

Under-18: 400m: 1. Vijila A (Ker) 57.49s, 2. Rama Devi (AP) 57.52s, 3. Aruna Kumari (AP) 57.77s; 100m hurdles: 1. Saranya A.K (Ker) 15.31s, 2. Monalisa Bora (Ass) 15.80s, 3. S. Sankari (TN) 16.36s; Triple jump: 1. A. Amudha (TN) 11.79m, 2. Deepa Mary C.S (Ker) 11.75m, 3. K. Revathi (TN) 11.15m; Shot put: 1. Aplesh (Har) 11.50m (NMR), 2. Ketki Bakore (Mah) 10.85m, 3. G. Sreekeerthi (AP) 10.70m; Javelin throw: 1. S. Saraswati (TN) 38.34m, 2. Sonu (Har) 36.36m, 3. K.S. Ranjeeta (Ori) 35.71m; 4x100m relay: 1.Kerala 49.07s, 2. West Bengal 50.19s, 3. AP 50.45s.

Under-16: 400m: 1. Komal Tehlan (Har) 58.13s, 2. Ashwini A.C (Kar) 58.48s, 3. Mariya James (Ker) 59.58s; 100m hurdles: 1. Raji C.T (Ker) 15.79s, 2. Lakshmi P (TN) 16.32s, 3. Jojimol Joseph (Ker) 16.51s; High jump: 1. Kavya Muthanna (Kar) 1.55m, 2. Dessymol Abraham (Ker), Lindiamol Rajan (Ker) & Natasha D'Souza (Mah) 1.50m.

Medals Tally: (Tabulate under- S: State, G-gold, S: Silver, B: Bronze): Kerala 14-7-11, AP 6-4-6, Karnataka 5-9-8, TN 5-4-8, Haryana 4-4-2, Punjab 4-3-3, UP 3-5-5, Delhi 3-1-0, Orissa 3-1-0, W. Bengal 2-4-0, Jharkhand 2-1-3, Rajasthan 2-0-0, Uttranchal 1-2-2, Maharashtra 0-6-3, Manipur 0-1-2, Assam 0-1-0, MP 0-0-1.

Printer friendly page  
Send this article to Friends by E-Mail

Sport

News: Front Page | National | Southern States | Other States | International | Opinion | Business | Sport | Miscellaneous |
Advts:
Classifieds | Employment | Obituary |


The Hindu Group: Home | About Us | Copyright | Archives | Contacts | Subscription
Group Sites: The Hindu | Business Line | The Sportstar | Frontline | Home |

Copyright 2003, The Hindu. Republication or redissemination of the contents of this screen are expressly prohibited without the written consent of The Hindu